تبلیغات
زانودرد - زنان ‌خانه‌دار در معرض ابتلا به زانودرد قرار دارند
نویسندگان زانودرد

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد: روش خانه داری و آشپزی در ایران كه معمولا مدت‌های طولانی به صورت ایستاده انجام می‌شود، باعث شیوع بیشتر استئوآرتریت درزنان كشور شده است.
به گزارش سرویس پژوهش ایسنا، دكتر سید محمد ابراهیم موسوی، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی در پژوهشی به بررسی شناخت عوامل موثر در استئوآرتریت زانو و برآورد شیوع آنها در مراجعان به درمانگاه‌های ارتوپدی تهران پرداخت.

نتایج این تحقیق نشان می دهد: ضربه دیدن زانو، سابقه عفونت، استفاده از صندلی و مبل، درمان‌های غیر دارویی و نوع سیستم بهداشتی مورد استفاده، از عوامل موثر درشیوع استئوآرتریت زانو است.
براساس مطالعات انجام شده، ورزش كردن نیز عامل موثری بر استئوآرتریت زانو است، اما تاثیر انواع ورزش‌ها متفاوت است، میزان درد زانو در ورزشكاران فعال به تعداد سالهای ورزش كردن آنان و تعداد ساعات ورزشی بستگی دارد، در بین ورزشكاران ژیمناستیك، فوتبال و شنا رایج بوده و كمترین درد مربوط به تنیس بازان بوده است.
همچنین داشتن درمان دارویی نیز اثر معنی داری بر این بیماری را نشان می‌دهد.
در این مطالعه تعداد 176 نفر از مراجعه كنندگانی كه از درد زانو شكایت داشته و تشخیص استئوآرتریت برای آنها داده شده مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج این بررسی نشان داد: شیوع استئوآرتریت در زانوی چپ برابر 22/9 درصد ، در زانوی راست برابر 39/4 درصد و در هر دو زانو 37/6 درصد است، همچنین متغیر جنس بر شیوع این بیماری اثر معنی داری دارد، به طوری كه در زنان بیش از مردان دیده می شود.
هرچند كه به طور كلی، شیوع این بیماری در شهر بیشتر از روستاست، ولی این اختلاف معنی دار نیست و محل سكونت اثر معنی داری بر این بیماری نشان نمی دهد.
گفتنی است ، با افزایش سن، شیوع استئوآرتریت زانو افزایش می‌یابد.
براساس یافته‌های این پژوهش، شغل افراد بر استئوآرتریت زانو موثر است، به نحوی كه شیوع این بیماری در افرادی كه كارهای یدی نظیر مشاغل كشاورزی ، كارگری و غیره دارند، بیشتر از كسانی است كه كار فكری انجام می دهند.
از سوی دیگر در بین عوامل تشدیدكننده درد، نشستن چهارزانو با شیوعی برابر 33/4 درصد، بیشترین میزان و پیاده روی كوتاه با 3 درصد كمترین شیوع را داراست، این امر در هر دو زانو به ترتیب با ارقام 35/8 درصد و 1/7 درصد و تنها در زانوی راست با میزان 34 درصد و 4/6 درصد را نشان می دهد.
اما تنها در زانوی چپ عامل پیاده روی طولانی با 35/3 درصد بیشترین میزان، در حال استراحت كمترین اثر را به خود اختصاص داده است.
در ادامه این تحقیق آمده است: استراحت كامل با 4/6 درصد، بیشترین اثر را در بهبودی درد زانو داشته است.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد: عوامل فیزیكال شامل تغیر شكل ظاهری مفصل در حال ایستادن، دامنه حركات زانو و پارگی در منیسك‌ها، اثر معنی داری بر استئوآرتریت زانو نشان می دهد و همچنین مشاهدات رادیولوژیك نظیر لاغری در مفصل، اسكلروزه شدن استخوان زیر غضروف، تشكیل كیست، استئوفیت و غیر نرمال بودن زانو، از نظر بیومكانیكی نیز بر استئوارتریت زانو اثر معنی داری دارند.
مواف در ادامه با اشاره به نتایج این تحقیق، پیشنهاد كرده است: مشابه چنین تحقیقی در سطح گسترده تر در تهران و سایر شهرستان‌ها انجام گیرد، همچنین حفظ و نگهداری وزن در حد ایده آل و در صورت لزوم كاهش آن توصیه‌های شغلی مناسب برای استفاده صحیح از زانو و پیشگیری از استئوآرتریت زانو در مشاغل پر خطر، معاینات دوره‌ای و بررسی‌های مقتضی شغلی به منظور تشخیص زود هنگام این بیماری و اقدام به درمان در موارد خاص، مراجعه به پزشك برای درمان صحیح هر نوع بیماری زانو، اجرای صحیح و علمی ورزش‌های مختلف، استفاده از الگوی صحیح نشستن و استفاده از مبل و صندلی به جای دو زانو نشستن و اجرای ورزش‌های فیزیوتراپی مناسب به منظور تقویت عضلات ران و زانو ضروری است.


[ چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 ] [ 09:51 ق.ظ ] [ مدیر مجله ]
درباره وبلاگ زانودرد

در زانو یکی از شایع‌ترین درهای زندگی در جوامع مدرن است. سبک زندگی سالمی داشته باشید و درد زانوی خود را درمان کنید.
آمار وبلاگ زانودرد
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :